dnes je 21.11.2024

Input:

Korunové dluhopisy

29.4.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 19 minut

Korunové dluhopisy

Ing. Vlasta Martišková

Právní úprava:

  • Zákon č. 190/2004 Sb., o dluhopisech, ve znění platném od 1. 8. 2012 do 16. 8. 2013

  • Zákon č. 591/1992 Sb. o cenných papírech (účinný do 31. 12. 2013) pro listinné dluhopisy

  • Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (účinný od 1. 1. 2014)

  • Zákon č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 364/2019 Sb., kterým se mění některé zákony v oblasti daní v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů

    • - Zrušení zaokrouhlování srážkové daně z tzv. "korunových dluhopisů" vydaných před 1. 1. 2013
  • GFŘ D-22, část K § 25 ZDP, bod 6.

  • Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů

  • Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví

  • ČÚS pro podnikatele

    • č. 017 – Zúčtovací vztahy

    • č. 018 – Kapitálové účty a dlouhodobé závazky

Popis operace:

Problematika daňových důsledků emise a držby korunových dluhopisů představuje úzkou speciální oblast, na kterou se zaměřily kontroly správců daně.

Dluhopis je dluhový cenný papír, který potvrzuje podmínky, za kterých si jejich emitent půjčuje dočasně volné peněžní prostředky. Zakládá úvěrový vztah mezi dlužníkem (emitentem) a věřitelem. Dlužník je povinen zaplatit ve stanovené lhůtě jmenovitou hodnotu, ale také vyplácet ve stanovených termínech úrok.

Je vydaný podle českého práva (§ 2 odst. 1 zákona č. 190/2004 Sb., o dluhopisech), jde o cenný papír nebo zaknihovaný papír, s nímž je spojeno právo na splacení určité dlužné částky jeho emitentem odpovídající jmenovité hodnotě, vyplacení stanovených výnosů, a to najednou nebo postupně k určitému okamžiku, popřípadě i další práva plynoucí ze zákona nebo z emisních podmínek dluhopisu. Jedná se o jednostranně převoditelnou formu peněžní zápůjčky. Dluhopis obsahuje výnos dluhopisu, nebo údaj o tom, že výnos je určen rozdílem mezi jmenovitou hodnotou dluhopisu a jeho emisním kurzem, popř. je z dluhopisu zřejmé, že dluhopis je bez výnosu nebo údaj o tom, kde se lze seznámit s informací, jak je výnos určen.

Úrok z dluhopisu – je vyjádřením ceny finančních prostředků v čase.

Korunový dluhopis nese název odvozený od způsobu zaokrouhlování základu daně a daně a představuje především mediální zkratku používanou pro označení dluhopisů s nominální hodnotou jedna koruna. Hodnota dluhopisu může být i vyšší (např. 50, 1 000 Kč).

Jedná se o případy, kdy emitentem korunového dluhopisu je právnická osoba, které v souvislosti s emisí těchto dluhopisů vznikl nebo vznikne úrokový náklad a nabyvatelem dluhopisu je fyzická osoba. Té vznikne z budoucího příjmu související úrokový výnos.

Pro vyhodnocení daňového zatížení je třeba nejprve určit, jaké daně a jakého zdaňovacího období by se mělo zdanění či nezdanění týkat. S ohledem na odlišnosti v právní úpravě je třeba se zvlášť zabývat daní z příjmů právnických osob (daňovou povinností emitenta, jemuž vzniká úrokový náklad) a daní z příjmů fyzických osob (daňovou povinností fyzické osoby mající příjem z příslušného úrokového výnosu).

Ekonomickou podstatou emise dluhopisů je opatření dodatečných finančních zdrojů pro financování investic, zvýšení obrátky zásob, prodloužení splatnosti pohledávek atd. Emise dluhopisů přináší výhody zejména pro společníky nebo třetí osoby, které ze svých úspor poskytly finanční prostředky na financování podnikatelské činnosti. Emise dluhopisů vydaných do 31. 12. 2012 je daňově výhodná tím, že úrokové výnosy společníků nebo jiných osob nejsou zdaněny a vyplacené úroky jsou pro obchodní korporaci daňově uznatelným nákladem.

Emisí dluhopisů se rozumí soubor dluhopisů vydávaných na základě týchž emisních podmínek, stejného data a splatnosti. Dluhopisům stejné emise, s nimiž jsou spojena stejná práva, se přidělí stejné identifikační označení podle mezinárodního systému číslování pro identifikaci cenných papírů a zaknihovaných cenných papírů (ISIN), je-li přidělováno, nebo jiný údaj identifikující dluhopis.

Vydání dluhopisů (čili emitování dluhopisů) zabezpečuje emitent nebo jím pověřená osoba, která obstará vydání emise nebo se smluvně zaváže stát se prvním nabyvatelem emise nebo její části.

Nabytí vlastnictví dluhopisů:

  1. u zaknihovaných se vlastnické právo nabývá okamžikem zápisu na účet zákazníka a současně vzniká povinnost zápisu na účet vlastníka,
  2. u listinných dluhopisů se vlastnické právo nabývá předáním prvnímu nabyvateli s uvedením osoby vlastníka,
  3. u imobilizovaných dluhopisů vlastnické právo vzniká předáním do hromadné úschovy ve prospěch jejich vlastníka.

Seznam vlastníků emitentem vydaných listinných dluhopisů vede emitent. Seznam vlastníků zaknihovaných dluhopisů vede osoba, která je oprávněna k vedení evidence zaknihovaných cenných papírů (tj. Centrální depozitář cenných papírů). K účinnosti převodu zaknihovaného dluhopisu vůči emitentovi se vyžaduje zápis o změně vlastníka v seznamu vedeném CDCP. Práva spojená s dluhopisy je oprávněna ve vztahu k emitentovi vykonávat osoba uvedená v těchto seznamech, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak.

V souvislosti s přijatou novelou zákona o dluhopisech platnou od 1. 8. 2012 se rozšířily možnosti podnikatelů pro získávání finančních prostředků formou emise dluhopisů:

  • k emisi dluhopisů již nebylo potřeba souhlasu (dohledu) ČNB (do 1. 8. 2012 byl třeba souhlas ČNB),

  • emitentem mohla být kterákoliv právnická i fyzická osoba (do 1. 8. 2012 jen právnická osoba nebo fyzická osoba, která byla bankou),

  • listinné dluhopisy mohly být vydány pouze na řad,

  • podle zvláštních náležitostí při vydávání dluhopisů mohl emitent vydat dluhopisy jen tehdy, pokud byly nejpozději k datu jejich emise investorům zpřístupněny emisní podmínky na nosiči informací, který investorům umožňoval reprodukci emisních podmínek v nezměněné podobě a uchování emisních podmínek tak, aby mohly být využívány alespoň do data splatnosti těchto dluhopisů.

Náležitosti dluhopisu:

  • údaje nutné k jednoznačné identifikaci emitenta,

  • označení, že jde o dluhopis, popřípadě označení zvláštního druhu dluhopisu,

  • identifikační označení podle mezinárodního systému číslování pro identifikaci cenných papírů, je-li přidělováno, nebo jiný údaj identifikující dluhopis,

  • jmenovitou hodnotu jako dlužnou částku; to neplatí v případě sběrného dluhopisu, pokud jmenovitá hodnota plyne ze zápisu v příslušné evidenci,

  • údaj o tom, kde se lze seznámit s emisními podmínkami,

  • výnos dluhopisu nebo způsob stanovení jeho výše,

  • datum emise,

  • způsob a místo splacení dlužné částky (splacení dluhopisu) a vyplacení výnosu dluhopisu,

  • data splatnosti dluhopisu a výnosu dluhopisu, není-li výnos určen pouze rozdílem mezi jmenovitou hodnotou dluhopisu a jeho nižším emisním kurzem,

  • číselné označení dluhopisu,

  • údaje nutné k jednoznačné identifikaci jeho prvního vlastníka,

  • podpis emitenta,

  • popř. další náležitosti.

Ke změně emisních podmínek se vyžaduje předchozí souhlas schůze vlastníků. Souhlas se nevyžaduje při změně vyvolané změnou právní úpravy, která se netýká zájmů vlastníků dluhopisů nebo v případě, že žádný z vydaných dluhopisů, k nimž se emisní podmínky vztahují, není ve vlastnictví osoby odlišné od emitenta.

Výnos dluhopisu se určí:

  • pevnou úrokovou sazbou,

  • rozdílem mezi jmenovitou hodnotou dluhopisu a jeho nižším emisním kurzem,

  • slosovatelnou prémií nebo prémií v závislosti na lhůtě splatnosti dluhopisu,

  • pohyblivou úrokovou sazbou odvozenou z jiných úrokových sazeb nebo úrokových výnosů, pohybu měnových kurzů, finančních indexů nebo cen komodit.

Úroky z dluhopisů z pohledu věřitele, který je fyzickou osobou

  • jedná se o příjem, který je předmětem daně z příjmů fyzických osob a podléhá dani z příjmů vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně upravené v ust. § 36 ZDP, základ daně je upraven v ust. § 36 odst. 3 ZDP, kdy sazba daně činí 15 % ze základu daně – [viz ust. § 36 odst. 2 písm. a) ZDP].

Úroky z dluhopisů z pohledu věřitele, který je právnickou osobou

  • jedná se o příjem, který je předmětem daně z příjmů právnických osob, zdaňovaný jako součást základu daně podléhajícího obecné sazbě daně podle ust. § 36 odst. 2 písm. a) ZDP.

Základ daně podle § 36 odst. 3 ZDP ve znění do 31. 12. 2012:

"Základem daně pro zvláštní sazbu daně je pouze příjem, pokud v tomto zákoně není stanoveno jinak. Základ daně se stanoví samostatně za jednotlivé cenné papíry, a to i v případě držby cenných papírů stejného druhu od jednoho emitenta. Základ daně se nesnižuje o nezdanitelnou část základu daně (§ 15 ZDP) a zaokrouhluje se na celé koruny dolů, s výjimkou dividendového příjmu, u něhož se základ daně zaokrouhluje na celé haléře dolů. Pokud plynou v cizí měně úroky z vkladového účtu, běžného účtu, který není podle podmínek banky určen k podnikání, a z vkladního listu, stanoví se základ daně v cizí měně, a to bez zaokrouhlení. Daň z příjmů vybíraná zvláštní sazbou se zaokrouhluje na celé koruny dolů. U dividendového příjmu se sražená daň (§ 38d ZDP), připadající na jednotlivý cenný papír nezaokrouhluje, avšak celková částka daně sražená plátcem z veškerých dividendových příjmů plynoucích jednomu poplatníkovi z majetkové účasti v jedné akciové společnosti nebo z držby podílových listů jednoho podílového fondu se zaokrouhluje na celé koruny dolů. U státních dluhopisů, které mohou podle emisních podmínek nabývat výhradně fyzické osoby, se základ daně a daň připadající na tento státní dluhopis nezaokrouhluje, avšak celková částka daně sražená plátcem z veškerých příjmů plynoucích poplatníkovi z těchto státních dluhopisů se zaokrouhluje na celé koruny dolů."

S účinností od 1. 1. 2013 bylo předmětné ustanovení článkem III bodu 6. zákona č. 192/2012 Sb. novelizováno, avšak novela se týká až dluhopisů emitovaných po 1. 1. 2013 (č. IV bod 2 zákona č. 192/2012 Sb.).

Základ daně § 36 odst. 3 ZDP, ve znění od 1. 1. 2013:

"Základem daně pro zvláštní sazbu daně je pouze příjem, pokud v tomto zákoně není stanoveno jinak. Základ daně se stanoví samostatně za jednotlivé cenné papíry, a to i v případě držby cenných papírů stejného druhu od jednoho emitenta. Základ daně se nesnižuje o nezdanitelnou část základu daně (§ 15 ZDP) a zaokrouhluje se na celé koruny dolů, s výjimkou dividendového příjmu, u něhož se základ daně zaokrouhluje na celé haléře dolů. Pokud plynou v cizí měně úroky z vkladového účtu, běžného účtu, který není podle podmínek banky určen k podnikání, a z vkladního listu, stanoví se základ daně v cizí měně, a to bez zaokrouhlení. Daň z příjmů vybíraná zvláštní sazbou se zaokrouhluje na celé koruny dolů. U dividendového příjmu se sražená daň (§ 38d ZDP), připadající na jednotlivý cenný papír nezaokrouhluje, avšak celková částka daně sražená plátcem z veškerých dividendových příjmů plynoucích jednomu poplatníkovi z majetkové účasti v jedné akciové společnosti nebo z držby podílových listů jednoho podílového fondu se zaokrouhluje na celé koruny dolů. U příjmů uvedených v odstavci 2 písm. a) nebo m) s výjimkou dividendového příjmu se základ daně a sražená daň nezaokrouhluje a celková částka daně sražená plátcem z jednotlivého druhu příjmu se zaokrouhluje na celé koruny dolů. U státních dluhopisů, které mohou podle emisních podmínek nabývat výhradně fyzické osoby, se základ daně a daň připadající na tento státní dluhopis nezaokrouhluje, avšak celková částka daně sražená plátcem z veškerých příjmů plynoucích poplatníkovi z těchto státních dluhopisů se zaokrouhluje na celé koruny dolů."

Ze srovnání právní úpravy obsažené v ust. § 36 odst. 3 ZDP před novelou a po novele zákonem č. 192/2000 Sb., je zřejmé, že při aplikaci právní úpravy platné do 31. 12. 2012 v případě úrokového příjmu příjem z dluhopisů plynoucí fyzickým osobám (s výjimkou státních dluhopisů, které mohly podle emisních podmínek nabývat výhradně fyzické osoby) platilo, že základem daně je úrok vypočtený za jednotlivý dluhopis, takto zjištěný základ daně se zaokrouhloval na celé koruny dolů a z tohoto zaokrouhleného základu daně byla vypočtena daň ve výši 15%, přičemž i vypočtená daň se zaokrouhlovala na celé koruny dolů.

Pokud došlo k emisi dluhopisu do 31. 12. 2012, tak platí do 31. 12. 2019 podle přechodných ustanovení zákona o daních příjmů staré podmínky pro zdanění dluhopisů srážkovou daní podle § 36 ZDP, tzn., že úrok z dluhopisu se stanoví samostatně za jednotlivé cenné papíry, a to v případě držby cenných papírů stejného druhu (dluhopisů) od jednoho emitenta a zaokrouhluje se na celé koruny dolů.

To má za následek nezdanění úrokových příjmů, kdy výsledkem je nulová srážková daň.

Změna zdanění od 1. 1. 2020 korunových dluhopisů emitovaných (vydaných) do 31. 12. 2012

Novelou zákona č. 364/2019 Sb., kterým se mění některé zákony v oblasti daní v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů, bylo zrušeno zaokrouhlování srážkové daně z tzv. "korunových dluhopisů" vydaných před 1. 1. 2013 na celé koruny dolů u jednotlivého dluhopisu, což znamená, že i u těchto dluhopisů, které jsou drženy fyzickou osobou nebo daňových nerezidentem, bude srážena 15 % daň z příjmů.

Výše uvedené vyplývá z článku IV. Přechodného ustanovení zákona č. 364/2019 Sb., že na úrokové příjmy z dluhopisu emitovaného do 31. 12. 2013 plynoucí poplatníkovi od 1. 1. 2020 se použije zdaňování podle ustanovení § 36 odst. 3 ZDP ve znění účinném od 1. 1. 2020.

Příklad 1:

V emisních podmínkách dluhopisu je stanoveno úrokové období od 1. 1. 2019 do 31. 12. 2019, kdy za toto období vlastníkovi dluhopisu přináleží úrok. Splatnost úroku je stanovena do 15. dne v měsíci po skončení úrokového období, tj. do 15. 1. 2020.

Není rozhodující, kdy vznikl právní nárok na úrok, ale kdy byl úrokový příjem vyplacen. Úrok byl vyplacen 14. 1. 2020, proto podléhá srážkové dani podle § 36 odst. 3 ZDP.

Změna zdanění dluhopisů od 1. 1. 2021

Nově jsou osvobozeny příjmy ze státních dluhopisů vydávaných Českou republikou. Toto osvobození se týká všech

Nahrávám...
Nahrávám...